یکی از اشکالاتی که در مورد دعا مطرح است این است که برخی می ‌گویند: یا خداوند متعال می‌ داند که شما چه خواسته‌ای دارید و یا نمی ‌داند، اگر می ‌داند که دیگر گفتن بر زبان آوردن حاجت لغو است و اگر نمی ‌داند که به معنای جهل خداست.

بدون شک خداوند متعال از دعای ما اطلاع دارد، اما نفس دعا دو اثر مهم دارد:

1- دعا قضا و قدر را تغییر می‌دهد. در برخی موارد، خداوند متعال آن عمل خاص را بر اراده و خواستن ما منوط کرده است، یعنی در نفس گفتن و خواستن از خداوند متعال تاثیر وجود دارد، و لو این ‌که خدا خواسته ما را می‌داند. امام صادق (علیه السلام) در این باره فرمودند: دعا کردن، قضای الهی را بر می ‌گرداند، اگر چه از آسمان نازل شده باشد و بسیار محکم شده باشد.» (الکافی، ج2، ص469) پس دعا برای تغییر دادن قضای الهی موثر است.

2- دومین اثر دعا این است که انسان را متوجه خداوند متعال کرده و جلوی تکبر و غرور و طغیان را می‌ گیرد. بدون شک انسان وقتی دعا می ‌کند به این معناست که از دست من کاری ساخته نیست و خدایا تو این عمل را انجام بده، لذا به خدا توجه پیدا کرده و آن حالت تواضع و نیاز در انسان به وجود می ‌آید. امام صادق(علیه‌السلام) در این باره نیز فرمود: این‌که در قرآن آمده: إِنَّ الَّذِینَ یَسْتَکْبِرُونَ عَنْ عِبادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرِین[غافر/60]» منظور کسانی است که دعا نمی‌کنند، دعا بهترین و بالاترین عبادت است.» (الکافی، ج2، ص466) پس دعا یعنی خداوندا من نیازمند هستم و تو بی ‌نیاز؛ و این مطلب اثر تربیتی بسیار بالایی دارد.

منبع:
کانال تلگرام مرکز نشر اعتقادات شیعه

کشکول عناوین مذهبي ، فرهنگي وی دعا ,متعال ,خداوند ,انسان ,کرده ,اثر ,خداوند متعال ,است که ,قضای الهی ,شده باشد ,کرده ومنبع

اصفهان

شب قدر

کسانیکه مذاکره با آمریکا را پیشنهاد میدهند توجه کنند

مسئولين کشور مشکل گراني را حل کنند و به داد مردم برسند

سايه سنگين عدم مديريت بر بي‌ثباتي بازار طلا

«تروريست» شخص ترامپ است

جایگاه و اهمیت شب قدر

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

خرید و فروش تردمیل با قیمت مناسب خرید و فروش انواع ترازوی ساتریو بلبرینگ برج موزیک/دانلود اهنگ اجناس فوق العاده مرجع به روز اطلاعات سینما و تلویزیون آموزش خاص عربی در حرف آخر الان بخر تحویل بگیر فروشگاه دوپکا آموزش های همگانی